Du blir kund via hemsidan eller på plats i lokalen då vi kan hjälpa dig.
Objekten kan ses på hemsidan dygnet runt och på plats i lokalen under våra öppettider.

Budstege:

  • Budnivå         Höjning
  • 50-100          10 kr
  • 100-1000       20 kr
  • 1000-2000     50 kr
  • 2000-            100 kr

Teckenförklaring: od betyder olja på duk, opp betyder olja på pannå.

Vid köp tillkommer en slagavgift på 25 kr och en köpavgift på 20% av köpesumman.
Ett föremål som klubbas för 1000 kr får slutpris 1000 kr + köpavgift 200 kr + slagavgift 25 kr = 1225 kr.
Lagt bud är bindande.

Efter köp skickas fakturan via e-mail, men den kan även hittas på Mitt konto-sidan.
Betalning kan göras via internet eller på plats i lokalen. Vi tar emot bankkort och kontanter.
Betalning och hämtning skall ske inom 7 dagar efter avslutad auktion. Därefter tas en lagringsavgift ut på 100kr per objekt per påbörjad vecka.

Ta med eget emballage vid hämtning.

Om inköpt gods ej betalas / hämtas inom avtalad tid äger Haraldssons Auktioner rätten att sälja om godset för säljarens respektive köparens räkning.

Allt gods säljes i befintligt skick. Om inget annat anges kan man utgå från bruksslitage med avseende på ålder och andra omständigheter. Gräsklippare, skivspelare och allt dylikt med funktion testas ej och inga garantier lämnas för funktion. Möjlighet finns att testa objekten på plats i lokalen innan bud läggs.

Eventuell reklamation skall ske innan godset lämnar lokalen. När det gäller tekniska varor har vi oftast ingen möjlighet att testa funktionen.

Lagen om 14 dagars ångerrätt vid auktionsköp gäller ej här då man har möjlighet att titta på objekten här i lokalen samt lägga bud på plats. Detta enligt distans- och hemförsäljningslagen.

Vid misskötsel av ovanstående villkor stängs kunden av.
Vid eventuella driftsproblem förlängs den aktuella dagens auktion.

ÖPPETTIDER

Måndag 13-18
Tisdag, onsdag STÄNGT
Torsdag 13-19:00
Fredag 13-16:30
Lördag 9-12
Söndag STÄNGT

Följ oss på Facebook

Copyright Haraldssons Auktioner • webdesign www.glareklam.se